Next generation formula Aptamil pronutra® advance

Tani në cilësinë e njohur organike

Për mbi 40 vjet ne kemi studiuar vetitë e mrekullueshme të qumështit të gjirit dhe mënyrën se si ushqen dhe zhvillon fëmijën.

 • Aptamil® Organik 1 është krijuar me qumësht organik duke ndërthurur
  shkencën me natyrën.
 • Me vajra bimorë, pa vaj palme.
 • Hallall.
Shto në kartë
Përbërësit

Hirrë e demineralizuar * (nga qumështi) (26%), vajra bimorë * (luledielli, kokosi, rapeseed) (23%), laktozë * (nga qumështi) (18%), qumësht i skremuar * (14%), galakto-oligosaharide * ( nga qumështi), proteina e hirrës * (nga qumështi) (2%), frukto-oligosaharide, lecitina e sojës* , vaj peshku, citrat kaliumi, fosfat kalciumi, vaj nga Mortierella alpina, karbonat kalciumi, klorur natriumi, klorur kolina, klorur magnezi , vitaminë C, klorur kaliumi, hidroksid kaliumi, inositol, sulfat hekuri (II), sulfat zinku, L-karnitinë, acid pantotenik, vitaminë E, niacinë, sulfat bakri, vitaminë A., vitaminë B1, vitaminë B6, acid folik, kalium jodur, selenit natriumi, vitaminë K, biotinë, sulfat mangani II, vitaminë D, vitaminë B12

* nga prodhimi organik

Vlerat ushqyese

Për 100 ml ushqim të gatshëm për të pirë¹

Energji
285 kJ
68 kcal
Yndyrna
3.5 g
Nga të cilat:
- Yndyrna të ngopura
1.1 g
- Acide yndyrore shumëfishe të pangopura
0.6 g
- Prej të cilave acid dokosaheksaenoik (DHA)
17 mg
Karbohidrate
7.6 g
- nga të cilat: sheqerna
7.3 g
- nga të cilat: laktozë
7.0 g
- nga të cilat: inositol
7.5 mg
Fibra
0.6 g
Nga të cilat:
- GOS²
0.49 g
- FOS²
0.08 g
Proteina
1.4 g
Vitamina
Vitamina A
60 μ
Vitamina D
1.5 μg
Vitamina E
1.6 μg
Vitamina K
4.4 μg
Vitamina C
9.2 mg
Vitamina B₁
0.07 mg
Riboflavin (vitaminë B₂)
0.10 mg
Niacinë
0,44 mg
Vitamina B₆
0,06 mg
Folate
18 μg
Vitamina B₁₂
0.15 μg
Biotinë
2.2 μg
Acidi pantotenik
0.75 mg
Minerale
Natrium
24 mg
Kalium
73 mg
Klorid
57 mg
Kalcium
60 mg
Fosfor
34 mg
Magnez
5.6 mg
Hekur
0.54 mg
Zink
0.50 mg
Baker
0.05 mg
Mangan
0.003 mg
Fluor³
<0.006 mg
Selen
2.6 μg
Jod
13 μg
L-karnitinë
2.1 mg
Koline
23 mg
(GOS) Karbohidratet jo kalorike
0.2 g

¹ doza standarde: 13,9 g pluhur + 90 ml ujë = 100 ml ushqim i gatshëm.
² GOS = galakto-oligosaharide, FOS = fruktooligosaharide.
³ Përmbajtja natyrore

Vlerat e analizës i nënshtrohen luhatjeve të zakonshme kur përdoren produkte natyrore.

Përgatitja

Kur përgatitni Aptamil® Organik 1, ndiqni me kujdes udhëzimet për përdorim. Përgatitja dhe ruajtja e në mënyrën e gabuar mund të çojë në probleme shëndetësore përmes rritjes së mikrobeve të padëshirueshme. Përgatiteni ushqimin para çdo vakti dhe ushqejeni bebin menjëherë. Mos e ripërdorni ushqimin e mbetur. Lani duart dhe sterilizoni të gjitha mjetet. Mos e ngrohni ushqimin me qumësht në mikrovalë (rrezik nga mbinxehja).

 • Hapi 1

  Zieni ujin e pijshëm dhe lereni të ftohet në 40 ° C, hidhni 2/3 e sasisë së kërkuar të ujit në shishe.

 • Hapi 2

  Përdorni lugën që gjendet brenda kutisë dhe sheshojeni pluhurin tek niveluesi. Mos e ngjeshni ose shtoni pluhurin.

 • Hapi 3

  Derdhni sasinë e kërkuar të pluhurit në shishe. Vendoseni lugën matëse në mbajtësin e lugës.

 • Hapi 4

  Mbylleni shishen. shtoni sasinë e mbetur të ujit të pijshëm dhe tundeni menjëherë, fort dhe vërtikalisht për 10 sekonda derisa pluhuri të jetë tretur.

 • Hapi 5

  Ftoheni nën ujë te rrjedhshëm. Përdoreni ushqimin menjëherë dhe Kontrolloni temperaturën e ushqimit (rreth 37 ° C)

Dozimi

Numri i shisheve dhe sasive të pirjes janë udhëzime dhe mund të ndryshojnë individualisht. Për 1 lugë matëse pluhur ju duhen 30 ml ujë. Një lugë matëse ka një kapacitet të plotë prej 4.6g.

Mosha e fëmijës Vaktet e shisheve në ditë Ushqim i gatshëm për t’u pirë (ml) Ujë (ml) për vakt 1 lugë matëse Aptamil për vakt
1 javë 5-7 70 60 2
2 javë 6 100 90 3
Java e 3-të 4-të 5-6 130 120 4
5-8 javë 5 170 150 5
Muaji i 3-të + i 4-të 4-5 200 180 6
Muaji i 5-të * 4 230 210 7
Muaji i 6-të * 3 230 210 7
> Muaji i 6-të * 1-3 230 210 7

* Nga muaji i 5-të mund të filloni me ushqim plotësues në konsultim me pediatrin ose maminë tuaj. Një vakt shishe duhet të zëvendësohet me çdo vakt plotësues.

Njoftim i Rëndësishëm:

Lidhur me ushqimin

Ushqyerja me gji është forma më e mirë e të ushqyerit për foshnjat dhe një dietë e shëndetshme, ushqimi i nënës, është i rëndësishëm kur ushqeni me gji. Një vendim për të mos ushqyer me gji mund të jetë i vështirë për t’u kthyer. Formula e foshnjave është e përshtatshme që nga lindja në rastet kur kur foshnjat nuk ushqehen me gji. Rekomandohet që të gjitha Formulat e qumështit të përdoren me këshillën e mjekut, mamisë, vizitorit të shëndetit, infermierit, dietologut, farmacistit ose profesionistit tjetër përgjegjës për nënën dhe kujdesin e fëmijës dhe implikimet financiare që duhet të merren parasysh. Të gjitha udhëzimet e përgatitjes dhe ushqimit duhet të ndiqen me kujdes pasi përgatitja e papërshtatshme mund të çojë në rreziqe për shëndetin.

Për shëndetin e dhëmbëve

Të gjitha ushqimet për fëmijë përmbajnë karbohidrate. Kontakti i shpeshtë ose i zgjatur me ushqime që përmbajnë karbohidrate mund të shkaktojë prishjen e dhëmbëve. Mos lejoni që fëmija juaj të thithë shishen gjatë gjithë kohës.

Njihu me komunitetin tonë të prindërve

Bashkohu

Zbuloni pyetjet më të shpeshta që na bëhen

Lexo më shumë