Next generation formula Aptamil pronutra® advance

Qumësht organik i vazhdimit për fëmijën tuaj pas muajit të 6-të

Për mbi 40 vjet ne kemi studiuar vetitë e mrekullueshme të qumështit të gjirit dhe planin e tij të brendshëm për të ushqyer dhe zhvilluar fëmijën dhe për të mbështetur sistemin e tij imunitar.

Ne kemi përdorur të gjithë njohuritë tona në formulimin tonë të ri organik: Krijuar nga përbërës organikë të zgjedhur, bazuar në ekspertizën tonë dhe në cilësinë e njohur Aptamil - për ju dhe bebin tuaj. Frymëzuar nga zbulimet tona shkencore, u krijua kombinimi ynë unik i ushqyesve.

Aptamil® Organik 2 është krijuar me qumësht organik, duke ndërthurur shkencën me natyrën.

Shto në kartë Next generation formula Aptamil pronutra® advance

** Kërkohet nga ligji për formulën e vazhdimit

Përbërësit

Laktozë * (nga qumështi) (29%), qumësht i skremuar * (21%), vajra bimorë * (luledielli, kokosi, rapeseed) (21%), hirrë e demineralizuar * (nga qumështi) (13%), galakto-oligosaharidee * ( nga qumështi), proteina e hirrës * (nga qumështi) (1%), emulsifikues (lecitin soje *), fosfat kalciumi, frukto- oligosaharide, vaj peshku, citrat kaliumi, klorur magnezi, klorur natriumi, vaj nga Mortierella alpina, vitaminë C, hidroksid kaliumi , sulfat hekuri (II), sulfat zinku, Vitamina E, Niacinë, acid pantotenik, sulfat bakri, vitaminë A, vitaminë B1, vitaminë B6, acid folik, jodur kaliumi, sulfat mangani II, selenit natriumi, vitaminë K, vitaminë D, biotinë , vitamina B12

* nga prodhimi organik

Vlerat ushqyese

Për 100 ml ushqim të gatshëm për të pirë¹

Energji
285 kJ
68 kcal
Yndyrna
3.2 g
Nga të cilat:
- Yndyrna të ngopura
1.0 g
- Acide yndyrore shumëfishe të pangopura
0.5 g
- Prej të cilave acidi dokozahekzanoik (DHA)
17 mg
Karbohidrate
8.2 g
- nga të cilat: sheqerna
7.3 g
- nga të cilat: laktozë
7.0 g
- nga të cilat: inositol
7.5 mg
Fibra
0.6 g
Nga të cilat:
- GOS²
0.47 g
- FOS²
0.08 g
Proteina
1.4 g
Vitamina
Vitamina A
60 μ
Vitamina D
1.7 μg
Vitamina E
1.7 μg
Vitamina K
4.3 μg
Vitamina C
8.4 mg
Vitamina B₁
0.06 mg
Vitaminë B₂
0.11 mg
Niacinë
0,05 mg
Vitamina B₆
0,06 mg
Folate
13.9 μg
Vitamina B₁₂
0.18 μg
Biotinë
1.7 μg
Acidi pantotenik
0.48 mg
Minerale
Natrium
23 mg
Kalium
74 mg
Klorur
53 mg
Kalcium
73 mg
Fosfor
48 mg
Magnez
7.1 mg
Hekur
1.0 mg
Zink
0.5 mg
Baker
0.05 mg
Mangan
0.005 mg
Fluor³
<0.006 mg
Selen
3.1 μg
Jod
13 μg
(GOS) Karbohidratet jo kalorike
0.2 g

¹ doza standarde: 13,9 g pluhur + 90 ml ujë = 100 ml ushqim i gatshëm.
² GOS = galakto-oligosaharide, FOS = fruktooligosaharide.
³ Përmbajtja natyrore

Vlerat e analizës i nënshtrohen luhatjeve të zakonshme kur përdoren produkte natyrore.

Përgatitja

Kur përgatitni Aptamil® Organik 2, ndiqni me kujdes udhëzimet për përdorim. Përgatitja dhe ruajtja e në mënyrën e gabuar mund të çojë në probleme shëndetësore përmes rritjes së mikrobeve të padëshirueshme. Përgatiteni ushqimin para çdo vakti dhe ushqejeni bebin menjëherë. Mos e ripërdorni ushqimin e mbetur. Lani duart dhe sterilizoni të gjitha mjetet. Mos e ngrohni ushqimin me qumësht në mikrovalë (rrezik nga mbinxehja).

 • Hapi 1

  Zieni ujin e pijshëm dhe lereni të ftohet në 40 ° C, hidhni 2/3 e sasisë së kërkuar të ujit në shishe.

 • Hapi 2

  Përdorni lugën që gjendet brenda kutisë dhe sheshojeni pluhurin tek niveluesi. Mos e ngjeshni ose shtoni pluhurin.

 • Hapi 3

  Derdhni sasinë e kërkuar të pluhurit në shishe. Vendoseni lugën matëse në mbajtësin e lugës.

 • Hapi 4

  Mbylleni shishen. shtoni sasinë e mbetur të ujit të pijshëm dhe tundeni menjëherë, fort dhe vërtikalisht për 10 sekonda derisa pluhuri të jetë tretur.

 • Hapi 5

  Ftoheni nën ujë te rrjedhshëm. Përdoreni ushqimin menjëherë dhe Kontrolloni temperaturën e ushqimit (rreth 37 ° C)

Dozimi

Numri i shisheve dhe sasive të pirjes shërbejnë si udhëzime dhe mund të ndryshojnë individualisht. Për 1 lugë matëse pluhur ju duhen 30 ml ujë. Një lugë matëse mban 4.8g.

Mosha e fëmijës Vaktet e shisheve në ditë Ushqim i gatshëm për t’u pirë (ml) Ujë (ml) për vakt 1 lugë matëse Aptamil për vakt
> Muaji i 6-të * 1-3 230 210 7
për sasi më të vogla ushqimi 200 180 6
170 150 5
130 120 4
100 90 3

Bebet kanë nevojë për rreth 5 vakte në ditë. Një vakt ushqimi formulë duhet të zëvendësohet me çdo vakt plotësues.

Njoftim i Rëndësishëm:

Lidhur me ushqimin

Ushqyerja me gji është forma më e mirë e të ushqyerit për foshnjat dhe një dietë e shëndetshme, ushqimi i nënës, është i rëndësishëm kur ushqeni me gji. Një vendim për të mos ushqyer me gji mund të jetë i vështirë për t’u kthyer. Formula e foshnjave është e përshtatshme që nga lindja në rastet kur kur foshnjat nuk ushqehen me gji. Rekomandohet që të gjitha Formulat e qumështit të përdoren me këshillën e mjekut, mamisë, vizitorit të shëndetit, infermierit, dietologut, farmacistit ose profesionistit tjetër përgjegjës për nënën dhe kujdesin e fëmijës dhe implikimet financiare që duhet të merren parasysh. Të gjitha udhëzimet e përgatitjes dhe ushqimit duhet të ndiqen me kujdes pasi përgatitja e papërshtatshme mund të çojë në rreziqe për shëndetin.

Për shëndetin e dhëmbëve

Të gjitha ushqimet për fëmijë përmbajnë karbohidrate. Kontakti i shpeshtë ose i zgjatur me ushqime që përmbajnë karbohidrate mund të shkaktojë prishjen e dhëmbëve. Mos lejoni që fëmija juaj të thithë shishen gjatë gjithë kohës.

Njihu me komunitetin tonë të prindërve

Bashkohu

Zbuloni pyetjet më të shpeshta që na bëhen

Lexo më shumë